Для учнів
Перш ніж починати працювати з емоціями, переконайтеся, що ви у безпеці фізично.
2️⃣Спробуйте дихальні вправи, наприклад дихання «квадратом»: вдих на чотири рахунки, пауза на чотири рахунки, видих на чотири рахунки, пауза на чотири рахунки.
3️⃣За можливості, випийте води, поспілкуйтеся з кимось з оточення.
❗️Окрема рекомендація для тих, до кого звернулася людина у стані гострих емоцій (страх, тривога, паніка): НЕ питайте, що людина зараз відчуває, НЕ обговорюйте її емоційний стан, адже це конкретно в цей час людині не допоможе.
4️⃣Зробіть фізичні вправи. Наприклад, якщо трусяться руки — потрусіть ними ще більше.
5️⃣Зніміть м’язову напругу. Спочатку неглибоко вдихніть, напружте тіло на вдиху, затримайте дихання та напругу на 2–3 секунди, а потім із видихом відпустіть. Повторіть за потреби.
6️⃣«Заземліть» себе. Дайте відповіді на запитання «Як мене звати?», «Де я перебуваю?», «Що я бачу навколо?».
7️⃣ Спробуйте згадати та назвати п’ять улюблених фільмів, книг, місць тощо.
Потурбуйтесь про свій емоційний стан: вправа для зменшення тривоги⬇️
Назвіть самі або запропонуйте назвати дитині!
5. П’ЯТЬ речей, які ви бачите навколо себе. Це можуть бути стіл, кіт, книга.
4. ЧОТИРИ речі, до яких ви можете доторкнутися. Це можуть бути обличчя, книжка, пальто.
3. ТРИ речі, які ви чуєте. Це можуть бути машини, музика, розмова.
2. ДВІ речі, які ви відчуваєте, аромат. Це можуть бути аромат випічки, запах деревини, косметики з вашої сумочки тощо.
1. ОДНУ річ, яку ви можете спробувати на смак. Це можуть бути жувальна гумка, кава, ополіскувач для ротової порожнини, вода.
ЗАДОВГО ДО ЗНО
Зовнішнє тестування вимагає завчасної підготовки, у тому числі й психологічної. Не варто ставити перед собою надзвичайно складні завдання, адже чим менше часу залишається до тестування, тим важче їх виконати. Краще сформулювати основну задачу, потім розбити її на невеликі частини, які дійсно можна виконати у визначений проміжок часу. Це допоможе зменшити хвилювання, викликане майбутнім зовнішнім тестуванням, а сам шлях до успішного складання тестів ЗНО буде не таким тернистим.
Якщо складно відразу сконцентруватися на вивченні предмета, то варто почати з повторення матеріалу або з вивчення легкої теми. Як тільки заняття стануть більш продуктивними, можна переходити до більш складних розділів. Такий підхід не дозволить зневіритися у власних силах.
Спочатку слід підготувати місце для занять. Приберіть зі столу всі зайві предмети, зручно розкладіть свої зошити, підручники, ручки тощо.
Можна доповнити інтер'єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. Не потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо додати картинки, фіранки, серветки, лампи тощо таких кольорів. Також слід зауважити, що за твердженням учених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.
Складіть план своєї роботи. Перед тим визначте, хто ви є? — сова чи жайворонок. Складіть план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ви робите, і не говорити оточуючим: «Я займаюся чи готуюся». Найкраще висловлюватися так: «Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал».
Починайте зі складного, але посильного. Найлегше і найприємніше залишайте на час після обіду.
Чергуйте заняття й відпочинок. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувайте під час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити недовгі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на певний час.
Тренуйтеся щодня виконувати тести. Робіть це із секундоміром.
Не потрібно заучувати напам'ять певні тексти, учіться робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядайте.
Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ви вивчили новий матеріал, і через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим за попереднє.
Займайтеся самопереконанням: незважаючи на простоту це є дієва зброя. Повторюйте про себе: «Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний, я напишу добре тестування».
Щодня варто виконувати спеціальні вправи, що допоможуть зняти емоційне напруження й утому. У день зовнішнього тестування такі вже звичні вправи допоможуть швидко побороти хвилювання.
ЯК НАЙЛЕГШЕ ЗАПАМ'ЯТОВУВАТИ
1. Запам'ятати найлегше те, що розумієш. Розподілене заучування краще від концентрованого. Учіть не все підряд і не відразу. Більше часу витрачайте на повторення по пам'яті. Це ефективніше за просте багаторазове читання. Якщо працюєте із двома матеріалами — великим і малим — розумно починати з більшого.
2. Щоб уникнути хвилювань, запитайте себе: «Чи допомагає хвилювання в цій ситуації?». Коли ви зрозумієте, що ні, придумайте щось, що дійсно могло б зарадити.
3. Якщо ви можете порадитися з батьками, зробіть це. Попросіть їх підтримати вас. Якщо не можете поговорити з батьками, знайдіть іншого дорослого, якому ви довіряєте, і поговоріть з ним. Удвох ви, напевно, придумаєте розумний план, як впоратися з вашим хвилюванням.
4. Пам'ятайте: занепокоєння — це емоція, а не метод розв'язування проблем. Якщо ваші переживання нав'язливі, зверніться до шкільного психолога.
5. Найкраще запам'ятовується інформація, викладена на початку і в кінці тексту. Середина, зазвичай, швидко «вилітає з голови». Тому під час запам'ятовування чи повторення при0202діліть особливу увагу середині.
6. Повторювати слід не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті. Після «завантаження» в мозок інформації, якщо її не повторити, втрачається 20-30% у перші 10 годин. Щоб цього не трапилося, варто прочитати текст, повторити його двічі, за 20 хвилин — тричі, за 8-10 годин — чотири рази, а за добу — 1 раз. Тільки після цього можна бути впевненим у тому, що інформація міцно «оселилася» в голові.
7. Яким чином можна найкраще все запам'ятати? Що для вас найближче: текст, малюнок, логічна схема, звукове відтворення? Вирішуйте самі, у якій системі вам легше працювати. Спробуйте знайти щось цікаве у найнуднішому матеріалі. Адже цікаве запам'ятовується набагато легше.
ДЕНЬ ПЕРЕД СКЛАДАННЯМ ЗНО
Зовнішнє незалежне тестування — де важлива подія в житті кожного абітурієнта, тому в день перед тестуванням варто приділити собі та своєму відпочинку максимум часу.
Зовнішнє незалежне тестування вимагає багато уваги. Тому напередодні ЗНО не варто себе перевантажувати, постійно тренуючись в складати тести, знову й знову вивчаючи нотатки або підручники.
НЕОБХІДНО:
1. виспатися, щоб прокинутися в хорошому настрої, бадьорим, готовим до великих звершень;
2. підготуватися психологічно, налаштуватися лише на позитив. Для цього можна роздрукувати власний сертифікат, у якому варто проставити з обраних для тестування предметів максимальну кількість балів. Буде добре, якщо такий сертифікат буде постійно перед очима;
3. закохатися в обраний для ЗНО предмет, відчути, що він вартий захоплення, інтересу. У своє захоплення слід дійсно повірити;
4. пам'ятати, що думки матеріалізуються, тому не можна сумніватися у своїх знаннях. Думайте про можливості, які відкриються після складання ЗНО: про нових друзів, омріяну професію, переваги студентського життя.
У ДЕНЬ ЗНО
1. Щоб менше нервуватися під час зовнішнього тестування, слід з'явитися до пункту тестування на 20 хвилин раніше. Їх вистачить для того, щоб налаштуватися на тести, підготуватися психологічно. Якщо є можливість, то найкраще прийти на тестування пішки.
2. Будьте сконцентрованими. Не звертайте уваги на поведінку оточуючих. Для вас повинен існувати лише текст завдань і годинник.
3. Дійте швидко, але не поспішайте. Перед тим як дати остаточну відповідь, двічі прочитайте завдання, переконайтеся, що ви правильно зрозуміли, що від вас вимагається.
4. Спочатку виконуйте ті завдання, у правильності відповідей на які ви не сумніваєтеся.
5. Пропускайте! Потрібно навчитися швидко пропускати складні й незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.
6. Завжди читайте уважно завдання до кінця. Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви — це найкоротший шлях до помилок.
7. Думайте лише про поточне завдання. Коли ви бачите нове завдання, забудьте про попереднє.
8. Якщо попереднє завдання вам не під силу, забудьте про цю проблему. Наступне завдання — це шанс набрати додаткові бали.
9. Використовуйте методику виключення. Якщо не знаєте правильної відповіді, то можна розпізнати всі неправильні відповіді через їхню абсурдність.
10. Заплануйте два кола перевірки. Завжди перевіряйте себе. Навіть якщо відповідь легка й однозначна на перший погляд.
11. Вгадуйте. Довіртеся інтуїції, й вона разом із логічним мисленням допоможе впоратися із завданням.